Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC pojazdu, musisz wiedzieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim musisz mieć podstawę prawną. Jeśli taką posiadasz, wystarczy poprawnie skonstruować pismo, stanowiące wypowiedzenie umowy OC i dostarczyć w prawidłowym terminie do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które świadczy ochronę wynikającą z umowy.

Podstawa prawna do wypowiedzenia umowy OC:

Zgodnie z aktualną ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdów mechanicznych od odpowiedzialności cywilnej, są trzy przypadki kiedy można ją wypowiedzieć. Do tych sytuacji zalicza się zakup samochód z polisą po poprzednim właścicielu, o czym wspomniano w art. 31 ustawy. Ponadto takie prawo przysługuje przed końcem umowy, zawartej przed rokiem, zgodnie z art. 28 ustawy oraz w przypadku posiadania dwóch OC zawartych na ten sam okres, co reguluje art. 28a.

Termin złożenia wypowiedzenia umowy OC:

Aby, wypowiedzenie umowy OC, było skuteczne musi być złożone w prawidłowym terminie. Kwestia ma się różnie w zależności od sytuacji, a tym samym artykułu ustawy, na jaki powołujemy się wypowiadając umowę. Jeśli zamierzamy po prostu zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które ma świadczyć nam ochronę, umowę należy wypowiedzieć najpóźniej na 1 dzień przez końcem okresu na jaki została zawarta. Jeśli zakupiliśmy pojazd z ważnym ubezpieczeniem OC, czyli otrzymaliśmy je po poprzednim właścicielu auta, mamy prawo do jego wypowiedzenia w dowolnym momencie. Bardzo ważnym przypadkiem jest sytuacja podwójnego OC! Ponieważ jest ona nie dozwolona, wypowiedzenie musi być złożone, jak najszybciej od momentu zauważenia sytuacji. Co, ważne można wypowiedzieć umowę OC, jedynie tą która przedłużyła się automatycznie na kolejny rok.

Sposób złożenia wypowiedzenia umowy OC:

Składając wypowiedzenie umowy OC, należy pamiętać o przekazaniu wszystkich informacji weryfikujących właściciela oraz pojazd. Najbardziej powszechną formą składania wypowiedzenia umowy OC, jest pisemne, w którym istotny jest odręczny podpis właściciela. Coraz więcej Towarzystw Ubezpieczeniowych, pozwala na załatwienie sprawy drogą telefoniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj