Jak założyć własną firmę- krok po kroku.

Pozyskanie środków finansowych.

Założenie własnego przedsiębiorstwa jest znacznie prostsze, niż się wydaje. Po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” danego pomysłu, zbadaniu rynku, nabyciu elementarnej wiedzy na temat kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa oraz ewentualnych kosztów budowy odpowiedniej infrastruktury, pora na zmierzenie się z innymi przeszkodami.

Jedną z podstawowych przeszkód są przeszkody finansowe- brak funduszy lub posiadanie ich w zbyt małej ilości, są skuteczną przeszkodą. W celu likwidacji przeszkody można zwrócić się do Urzędu Pracy, jeżeli jest się osobą bezrobotną. Osoby, które nie ukończyły 30 roku życia, mogą dobiegać się o dofinansowanie z programów unijnych. Innym źródłem finansowania może być pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wynosi ona do 100 tys. złotych i zaciąga się ją na siedem lat. Przez pierwszy rok nie trzeba spłacać odsetek.

Względy prawne dotyczące założenia firmy.

Te nie są aż tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Firmę można założyć już w ciągu dwóch, trzech dni, o ile uzyskało się niezbędne informacje. Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej, trzeba znaleźć kod działalności w PKD, wybrać formę opodatkowania (podatek liniowy, progresywny, kartę podatkową czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Jest to bardzo ważna decyzja, gdyż każda forma ma swoje wady oraz zalety. Z taką wiedzą wypełnia się formularz CEIDG-1.

Ostatnim krokiem jest ZUS. Formularz ZUS ZFA powinien zostać złożony do niego w ciągu tygodnia. Koszta ZUS-owskie są ogromne, ale polskie prawo przewiduje możliwość zmniejszenia składek ZUSowiskich. Istnieją dwa warunki, które musi spełnić przedsiębiorca, by z takiej możliwości skorzystać: przychód z działalności gospodarczej nie może być większy od 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, które obowiązywało w grudniu ubiegłego roku oraz trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj