Stalking to zjawisko, z którym wiele osób ma do czynienia, a zasadniczo jest jego ofiarą. Niestety stalking jest niebezpieczny, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo do czego posunie się prześladowca. Tragicznym przykładam jest tutaj ten, którego doświadczyła Agnieszka Kotlarska, która była prześladowana aż w końcu zginęła z rąk stalkera próbując ratować męża. Najgorsze jest to, że jej oprawca jest już na wolności. Ale stalking prowadzi także do samobójstw ofiar, dlatego należy z nim bezwzględnie walczyć. Co więc zrobić gdy dotyka nas stalking sąsiedzki? Gdzie szukać pomocy?

Stalking – tragedia

Nie tylko Agnieszka Kotlarska zginęła z rąk prześladowcy. Niestety tych przykładów jest wiele. Ale stalkerzy także „karali” swoje ofiary poprzez okaleczanie. Nie tak dawno zapadł wyrok w sprawie Katarzyny Dacyszyn, która została oblana kwasem przez stalkera. Na szczęście przeżyła i jej oprawca został skazany na 25 lat więzienia. Jednak taki wyrok jest swoistym precedensem w polskim prawie. Dosyć często także ofiary stalkingu muszą leczyć się z powodu depresji, ale też prześladowanie prowadzi je do samobójstw. Najgorsze jest to iż nie zawsze odpowiednio walczy się z tym zjawiskiem. W wielu przypadkach ofiary czują się opuszczone, szczególnie słysząc słowa: ” bo skoro nie ma przemocy to nie można kogoś ukarać”, a więc oprawca jest bezkarny. Ale każda osoba, która doświadczyła stalkingu musi podjąć z nim walkę. Coraz częściej także stalking sąsiedzki jest nagłaśniany, jednak nie zawsze służby reagują odpowiednio. Oczywiście wiele powinno się robić dla ofiar, ale jak wiadomo nie wszystko działa tak jak powinno. Zatem jak najszybciej należy podjąć działania, których celem jest ochrona ofiary i ukaranie sprawcy.

Co każda ofiara może zrobić?

Ofiarami sąsiedzkiego stalkingu mogą być wszyscy, zarówno osoby starsze, jak i młodsze, a nawet całe rodziny. Prześladowanie i uporczywe nękanie może mieć także różną formę począwszy od zastraszania, przez nachodzenie, ale i głuche telefony. Co ciekawe choć stalking jest przestępstwem to bardzo często od ofiar wymaga się zebrania materiału dowodowego. Jednak nie oznacza to, że ofiary mają się zniechęcać. Ze stalkingiem można walczyć na wiele sposobów. Na samym początku oczywiście warto zgłosić sprawę na policję i ma ona obowiązek zajęcia się nią, problem w tym, że sprawa może być umorzona z powodu braku dowodów. Co oznacza, że najlepiej od razu zdobyć dowody. Tutaj polecam nagrywanie, ale i pisanie dziennika, gdzie trzeba opisać jakich słów używał oprawca. To nie koniec możliwości, bo jeżeli dostajecie SMS-y to i je powinniście zachować. Wtedy też ponownie należy udać się na policję, która powinna już na poważnie zająć się sprawą.

Gdy czujecie, że prawo Was nie chroni

Bywają sytuacje, że policja uważa, że nie doszło do stalkingu, a oskarżenia wynikają choćby z sąsiedzkich niesnasek. Niestety wtedy może nie podejmować żadnych działań, choć oczywiście nie powinna. Najlepiej udać się także do adwokata, który pomoże Wam walczyć o swoje prawa. Pomoże też złożyć wniosek o ściganie sprawcy, a nawet uzyskać zakaz zbliżania się. Choć także policja ma obowiązek wystąpić do prokuratora o zakaz zbliżania się do ofiary przez oprawcę. Szukając adwokata należy wybrać takiego z dużym doświadczeniem. Po więcej informacji wejdźcie na stronę kancelaria-kopko.pl.

Pomoc fundacji dla ofiar stalkingu – czy można ją uzyskać?

Ofiary stalkingu mogą szukać pomocy w fundacjach zajmujących się osobami uporczywie nękanymi. W tym miejscu również mogą uzyskać pomoc adwokata, ale i pomoc psychologiczną, która jest także bardzo ważna. Często ofiary na skutek uporczywego prześladowania cierpią psychicznie, a niekiedy chorują na depresję czy nerwicę. Zatem warto poszukać fundacji w swoim mieście, gdzie będziecie mogli uzyskać fachową pomoc, ale i doradztwo.

Jeżeli jesteście uporczywie nękani telefonami, to najlepiej jest zmienić numer. Jeżeli wynajmujecie mieszkanie i doświadczacie stalkingu to dla swojego zdrowia i życia pomyślcie czy macie możliwość zmiany miejsca zamieszkania. Niestety choć polskie prawo już bardziej surowo każe oprawców, to jednak nim do tego dojdzie mija wiele czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj