Wypadek drogowy to wydarzenie, które może zmienić w życiu bardzo dużo. W zdecydowanej większości przypadków są to zmiany na gorsze. W konsekwencji wypadku można nawet odnieść trwałe obrażenia, które będą skutkowały znacznym obniżeniem życiowych możliwości, albo stracić sporą część swojego majątku. Na szczęście w naszym kraju wszyscy kierowcy muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, a część dodatkowo posiada ubezpieczenie AC, dzięki czemu poszkodowany może liczyć na odpowiednie odszkodowanie. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze okazują się do końca uczciwe i często znacznie zaniżają kwoty odszkodowań. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy należy się odszkodowanie?

Odszkodowanie należy się zawsze, kiedy w konsekwencji wypadku, albo celowego działania ktoś ponosi szkodę. Najczęściej o odszkodowaniach mówi się w kontekście wypadków drogowych. Szkoda w takim przypadku dotyczyć może nie tylko pojazdu poszkodowanego, ale również jego samego, pasażerów, a także rzeczy przewożonych w aucie. Odszkodowanie należy się niezależnie od rodzaju pojazdu, którym porusza się poszkodowany, ale należy się również potrąconym w wypadkach pieszym. W Polsce wypłacane jest ono z OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) sprawcy, przy czym wysokość wypłacanej kwoty i sposób likwidacji szkody zależny jest od opinii rzeczoznawców zatrudnionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Nieobowiązkowe ubezpieczenie AC pokrywa natomiast szkody własne, poniesione na skutek wypadku. Obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy w naszym kraju jedynie właścicieli aut, motocykli i pojazdów rolniczych. Co jednak w przypadku, gdy sprawcą wypadku jest rowerzysta, albo pieszy? Wtedy odszkodowanie wypłacone musi być z jego własnych środków. Odszkodowanie związane może być również z wypadkiem w pracy, wypadkami w komunikacji zbiorowej, niesłusznym zatrzymaniem, albo aresztowaniem i wieloma innymi sytuacjami. Najogólniej mówiąc – odszkodowanie należy się zawsze wtedy, kiedy w jakiejś sytuacji jest poszkodowany i da się wskazać winnego.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Drogi do otrzymania odszkodowania są bardzo różne. Zdecydowanie najprościej jest w przypadku wypadków drogowych, w których sprawca posiada ubezpieczenie OC i w przypadku osób, które posiadają dodatkowe ubezpieczenie autocasco. W takiej sytuacji sprawę zgłasza się po prostu do ubezpieczalni i czeka na decyzję. W wielu przypadkach sprawa o odszkodowanie musi być rozpatrzona przez sąd na drodze cywilnej. Czasem udaje się też odszkodowanie uzyskać na drodze ugody pomiędzy stronami, dzięki czemu można uniknąć długiego i męczącego procesu sądowego.

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu odszkodowania?

Jak już wspomniano na początku, czasem zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe stara się zaniżyć wysokość szkody, żeby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie. W przypadku wypadków innych niż drogowe, sprawca może również próbować uniknąć odpowiedzialności. Czy można gdzieś znaleźć pomoc w uzyskaniu odszkodowania? Jak najbardziej. Zajmują się tym wyspecjalizowane kancelarie odszkodowawcze. Kancelarie takie zatrudniają prawników z doświadczeniem w tego typu sprawach i innych specjalistów, którzy mają o wiele więcej niż przeciętny człowiek narzędzi do tego, by uzyskać jak największe odszkodowanie. Należy pamiętać, że ofiara wypadku bardzo często ma o wiele większe problemy na głowie, niż walka o odszkodowanie. W wielu przypadkach brak odpowiedniej wiedzy może skutkować tym, że osoba taka daje się zwyczajnie oszukać, czego skutkiem jest wypłacenie znacznie mniejszego odszkodowania, niż należne. Dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zaangażowanie w sprawę kancelarii, która reprezentować będzie pokrzywdzonego w kontakcie ze sprawcą wypadku albo ubezpieczalnią to inwestycja, która się opłaca. Najczęściej skutkuje uzyskaniem znacznie wyższego odszkodowania.

Zwiększenie kwoty odszkodowania – czy to możliwe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy możliwe jest zwiększenie kwoty już wypłaconego odszkodowania. W wielu przypadkach jak najbardziej jest to możliwe. Jeżeli na przykład towarzystwo ubezpieczeniowe niedoszacowało szkody i wypłaciło zaniżoną kwotę odszkodowania, to można starać się o wyrównanie. W tym przypadku również warto powierzyć sprawę fachowcom, dzięki którym zostanie ona załatwiona szybko i z większą szansą powodzenia. Wiele kancelarii oferuje nawet wypłacenie wyrównania do odszkodowania z góry, jeszcze przed kontaktem z ubezpieczycielem. Wiele zależy oczywiście od szczegółów sprawy i oceny sytuacji przez kancelarię odszkodowawczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj