Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą uzależniamy wysokość swoich zarobków od własnej kreatywności i aktualnej koniunktury.Niestety, czasami bywa tak, że pomimo starań brakuje nam płynności finansowej. A może przejściowo planujemy przejście na etat? W takim przypadku dobrym pomysłem może się okazać zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej. Eliminujemy wtedy znaczące obciążenie, jakim jest obowiązek zapłaty składki społecznej i zdrowotnej. Ten wydatek potrafi być uciążliwy nawet wtedy, kiedy jesteśmy na tzw. „małym zusie”. Jaki jednak związek ma zawieszenie działalności na płatność podatków?
Konsekwencje zawieszenia działalności w podatku dochodowym
Przepisy prawa nie zabraniają nam czynienia wydatków, które mają na celu ochronę źródeł przychodów. Te wydatki zawsze będziemy mogli potraktować, jako koszty uzyskania przychodu. Nie możemy jednak realizować tych czynności, które są bezpośrednio związane z wykonywaniem działalności gospodarczej (np. udzielić porady prawnej albo konsultacji lekarskiej). Na czas zawieszenia działalności podatnik jest zwolniony z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Należy jednak pamiętać, że zawieszenie działalności (nawet jeżeli przez cały rok przedsiębiorca nie zarobił ani grosza) nie zwalnia go z obowiązku złożenia deklaracji rocznej do właściwego urzędu skarbowego.
Zawieszenie działalności gospodarczej, a podatek VAT
W przypadku podatku VAT, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przedsiębiorca musi zapłacić VAT i skorygować podatek należny w sytuacji, gdy dokonuje czynności dozwolonych w okresie zawieszenia, jeżeli wywołują one skutek w sferze VAT. Jeżeli w okresie zawieszenia otrzymamy fakturę VAT za okres sprzed zawieszenia działalności, możemy odliczyć podatek naliczony oraz musimy złożyć deklarację VAT-owską. Niestety zapłacony VAT możemy odliczyć dopiero po wznowieniu działalności gospodarczej.
Co ciekawe, zwolnienie ze złożenia deklaracji nie dotyczy tych podatników VAT, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu towarów, ale także wtedy, gdy zawieszenie działalności nie dotyczy pełnego okresu rozliczeniowego. (np. zawieszenie działalności w środku miesiąca).