Praktyczny system WMS, czyli z angielskiego: Warehouse Management System, jest informatycznym narzędziem, pomagającym w zarządzaniu magazynem. To przydatna funkcja wszędzie tam, gdzie ważna jest logistyka w odpowiedniej organizacji obiegu towarów.

Czym się zajmuje WMS system?

Cała procedura od pozyskania towaru do magazynu, poprzez umieszczenie go w odpowiednim miejscu i nadanie lokalizacji, aż do jego wydania może być monitorowana dzięki systemowi WMS. Wszystko zaprojektowano tak, aby ścieżki obrotu towarem i produktami w magazynach przebiegały jak najsprawniej i jak najszybciej.

WMS system i pomoc w organizacji

Konkretny produkt lub towar przeznaczony do magazynu ma tylko jemu przypisany numer lub kod. Jest on wzbogacony o pozostałe dane niezbędne przy lokalizowaniu produktu czy wskazujące na jego cechy specyficzne. Może to być termin ważności, albo wszelkie inne przydatne cechy, wskazujące również na właściciela paczki lub towaru.

Oprogramowanie wms pozwala na wykluczenie sporego udziału człowieka w całej procedurze obiegu towarów. Świetnie radzi sobie ze ścisłym lokalizowaniem produktów, znajdujących się i docierających do magazynu. Nadzoruje właściwe przechowywanie i kontroluje stan wszystkich towarów. To, co nas interesuje może być tak dopasowane do poleceń wydawanych systemowi WMS, tak że będzie on nam dostarczał informacji, na które szczególnie chcemy zwrócić uwagę.

Rola pracowników w systemie WMS

System nie wykona wszystkich czynności, dlatego również pracownicy fizyczni są potrzebni podczas niektórych zadań. Posiadając właściwe kolektory pozwalające odczytywać kod kreskowy bądź specjalne etykiety, mogą zaczytywać z nich dane i kontrolować wyświetlające się informacje. Ułatwia to kontrolę i organizację przebiegu towarów oraz produktów. Nie tylko dostępny jest wgląd w stan bieżący znajdujących się w magazynie przedmiotów, ale można zajrzeć również w poprzednie operacje, które zostały już na nich wykonane.

Posiadanie systemu WMS jest zalecane i bardzo pomocne przy organizacji pracy w dużym magazynie, choć i w mniejszych może być nieocenioną pomocą. Szybki dostęp do danych, sprawna obsługa i możliwość skorzystania z niezbędnych informacji pozwalają na zmniejszenie wykonywanych czynności oraz zmniejsza nakład pracy, jaki wykonać musi jeden człowiek. System WMS pozwala na efektywniejszą pracę i nadaje całej procedurze przejrzystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj