Komornik czasami potrafi mocno dokuczyć

Nieraz komornik potrafi mocno dokuczyć, zająć rzeczy, które są potrzebne. Dłużnik nie jest jednak bezbronny, ma prawo złożyć skargę na czynności komornika. Warto przeczytać wyrok sądu najwyższego, który mówi, że wadliwą czynność można oprotestować. Jeśli dłużnik przez komornika poniósł szkodę to może złożyć skargę na czynności takiego komornika i domagać się roszczenia w postępowaniu cywilnym. Warto poczytać, aby móc dążyć do naprawienia szkody przez komornika. Jeśli komornik naruszył czynności procesowe to dłużnik ma ułatwione postępowanie. Zatem należy studiować przepisy lub poprosić o pomoc prawnika – nie zawsze trzeba płacić, jest przecież sporo prawników działających non-profit w różnych organizacjach. Nie płaci dłużnik, a prawnik pomaga w sprawach związanych z zadłużeniem. Jest taka możliwość.

Kto może wnieść skargę na czynności komornika?

Art. 768 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że skargę mogą wnieść osoby, których prawa zostały naruszone lub zagrożone. Mogą to być dłużnik, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, organizacja pozarządowa czy też sąd. Jak widać jest to bardzo szeroki katalog i warto o tym zawsze pamiętać.

Jaka musi być forma skargi?

Skarga na czynności komornika może być wniesiona pisemnie lub ustnie, możliwa jest także forma elektroniczna. Skarżący może wnioskować o zawieszenie postępowania w części lub całości. Jest to jak najbardziej oczywista sprawa dla każdej osoby. Postępowanie zawsze można oprotestować, trzeba tylko mieć uzasadniony powód. Komornik bynajmniej nie stoi ponad prawem, musi działać zgodnie z literą prawa i nie może popełniać najmniejszych nawet naduzyć. Na szczęście przepisy chronią dłużnika. Sąd może skargę w całości przyjąć lub odrzucić, może też oddalić skargę, jeśli nie dopatrzy się uchybień w działaniach komornika. Jednak do złożenia skargi każdy ma prawo. Oczywiście strona skarżąca może odwołać się do sądu drugiej instancji, ponieważ posiada takkie prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj