Liczba samochodów sprowadzany z Niemiec wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wynika to przede wszystkim z faktu, z Niemiec sprowadzić można auta w bardzo dobrym stanie i atrakcyjnej cenie. Sprowadzenie auta to jedno. Drugie, to jego właściwa rejestracja. Warto zatem wiedzieć jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy.

Opłata podatku akcyzowego i przegląd techniczny

Pierwszym krokiem w celu rejestracji auta sprowadzonego z Niemiec jest wniesienie opłaty podatku akcyzowego. Opłatę tę wnieść należy w Urzędzie Celnym. Wysokość podatku to odpowiedni procent wartości pojazdu, a jego wysokość uzależniona jest od pojemności silnika. Opłatę wnieść należy w terminie do 30 dni. Kolejny krok to wykonanie przeglądu technicznego pojazdu. Wiedzieć bowiem trzeba, iż nie jest możliwa rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, który nie posiada ważnych badań technicznych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Rejestracja samochodu z Niemiec wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów. Sam proces rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy nie różni się od tej w przypadku auta zakupionego w Polsce. Przede wszystkim wypełnić należy oraz złożyć w Wydziale Komunikacji wedle swojego miejsca zamieszkania wniosek o rejestrację samochodu. Do wniosku dołączyć należy umowę kupna – sprzedaży. Pamiętać trzeba, aby oprócz oryginału złożyć także dokumenty przetłumaczone na język polski. Tłumaczenie przygotowane musi być przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo do wniosku dołączyć należy aktualny dowód rejestracyjny, potwierdzenie wpłaty podatku akcyzowego, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym, tymczasowe tablice rejestracyjne, na których auto przyjechało do Polski oraz oczywiście dowód tożsamości. Po złożeniu wszystkich dokumentów kierowca otrzyma tymczasowy dowód rejestracyjny. Właściwy dowód będzie do odbioru w przeciągu 30 dni.

Koszty rejestracji auta z Niemiec

Nie można także zapomnieć o wniesieniu wszystkich koniecznych opłat. Oprócz podatku akcyzowego mowa tu o opłacie za wydanie tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, naklejki legalizacyjnej oraz opłacie ewidencyjnej. Aktualne i szczegółowe informacje dotyczące opłat znaleźć można na stronie internetowej urzędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj