Podatek dochodowy – czym jest i jak obliczyć podatek od dochodu?

Co to jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy, bardziej znany jako angielski skrót PIT (z ang. Personal Income Tax) oraz CIT ( z ang. Corporate Income Tax).Jest to obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa.

Kto musi płacić i od to czego zależy?

Świadczenie dotyczy zarówno osób fizycznych jak i prawnych. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości osiągniętego dochodu oraz stawek podatkowym, którym dana jednostka podlega.

Ile wynosi i jak obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych?

Jest obliczany na podstawie dwóch stawek podatku progresywnego, które zależne są od wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym. Pierwszym progiem podatkowym jest 18% i dotyczy on dochodu do 85 528 zł rocznie. Drugim progiem jest 32% i obejmuje osoby, które osiągnęły dochód powyżej kwoty 85 528 zł. Dodatkową opcją obliczania podatku jest wybranie rozliczania według stawki liniowej. Oznacza to, że bezwzględnie na wysokość dochodu rozliczamy się według stawki 19%, ten podatek dotyczy głównie osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.Obliczanie podatku dochodowego jest stosunkowo proste dla pierwszego progu podatkowego mianowicie z uzyskanej kwoty obliczamy 18%. Jeżeli chodzi o drugi próg to 32% obliczane jest tylko z nadwyżki z kwoty 85 528 zł, a pozostałość podlega podatkowi 18%.

Ile wynosi i jak obliczyć podatek dochodowy od osób prawnych?

Podatkiem dotyczącym przedsiębiorstw jest tak zwany podatek CIT. Posiada on również dwa progi procentowe.Pierwszym jest próg 9% i obowiązuje dla małych podatników oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Drugim progiem jest podatek w wysokości 19% jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych. Ważnym warunkiem do otrzymania tego progu jest posiadanie siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Odmiennym opodatkowaniem objęte są firmy, które swoją siedzibę posiadają poza terytorium kraju, ale działalność prowadzą w kraju.   Wtedy obowiązują progi w wysokości 10 % i 20%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj