Jesteś przedsiębiorcą? Proponujesz klientom pakowanie towaru w foliowe torebki? Zgodnie z nowelizacją prawa z września 2019 roku musisz za takie działania pobierać opłatę recyklingową. Dodatkowo od stycznia 2020 roku wszedł w życie obowiązek rejestracji takiej działalności w BDO. Chcesz wiedzieć, co to jest i ile wynosi taka opłata? Nie wiesz jak się zarejestrować? Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.
Co to jest opłata recyklingowa i czego dotyczy?
Zgodnie z definicją Ustawy o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest to opłata pobierana za jednorazowe torby foliowe i torby z tworzywa sztucznego. Co istotne jednak nie dotyczy ona wszelkich toreb foliowych. Opłatę recyklingową pobiera się za torby z tworzywa sztucznego, których grubość jest równa lub większa niż 15 mikrometrów. W zasadzie oznacza to, że z opłaty recyklingowej zwolnione są bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego zwane zrywkami (są to tak zwane woreczki foliowe). Opłata recyklingowa dotyczy wszystkich przedsiębiorców w handlu detalicznym i hurtowym.
Ile wynosi opłata recyklingowa?
Opłata recyklingowa jest stała i od września 2019 roku wynosi 0.20 PLN + VAT za jedną torebkę foliową. W przypadku gdy, przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z VATu, VAT nie jest naliczany. Opłatę uiszcza się w sposób kwartalny do 15stego dnia miesiąca w miesiącu w którym oplata powinna być uiszczona.
Czy opłatę recyklingową trzeba rejestrować?
Zgodnie z nowelizacją prawa od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję liczby nabytych i wydanych toreb z tworzywa sztucznego. Rejestracji należy dokonać w Bazie Danych o Odpadach. Aby dokonać rejestracji należy złożyć odpowiedni wniosek do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy. Ewidencję opłaty recyklingowej należy prowadzić w cyklu rocznym w wersji papierowej lub elektronicznej oraz przechowywać w dokumentach firmowych przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, którego ewidencja dotyczy. Z prowadzonej ewidencji należy złożyć sprawozdanie.