Jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz spółkę handlową lub cywilną? Musisz prowadzić księgę rachunkową. Nie posiadasz spółki, ale prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź czy prawo nie nakłada na Ciebie obowiązku prowadzenia księgi rachunkowej. Chcesz wiedzieć co to jest i jak ją prawidłowo prowadzić? Ten artykuł odpowie na Twoje pytania!

Co to jest księga rachunkowa?

W rozumieniu przepisów Ordynacji Podatkowej księga rachunkowa jest to rodzaj księgi podatkowej do której prowadzenia są zobowiązani podatnicy, płatnicy i inkasenci. Rzetelnie i niewadliwie prowadzona księga rachunkowa może być dowodem prywatnym w sprawach postępowania podatkowego.

Kto musi prowadzić księgę rachunkową?

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w celu rozliczenia się z fiskusem jest nałożony na przedsiębiorców. Alternatywą dla ich prowadzenia jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Musisz prowadzić księgę rachunkową jeżeli należysz do poniższych grup podmiotów:

  • spółki handlowe lub cywilne
  • jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o Prawie Bankowym i przepisach pochodnych
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej
  • oddziały lub przedstawiciele przedsiębiorców zagranicznych
  • osoby fizyczne, spółki osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których dochód netto za poprzedni rok obrotowy wyniósł co najmniej 2 000 000 euro (w przeliczeniu na PLN według oficjalnego przelicznika)
  • gminy, powiaty, województwa oraz ich związki i zakłady budżetowe.

Księgę rachunkową mogą prowadzić również wszelkie podmioty, na które prawo nie nakłada obowiązku prowadzenia takiej księgi. Prowadzą one wtedy księgę rachunkową dobrowolnie, a za jej brak nie mogą zostać wyciągnięte żadne konsekwencje prawne.

Jak prawidłowo prowadzić księgę rachunkową?

Przepisy Ordynacji Podatkowej nakładają na osobę prowadzącą księgę rachunkową obowiązek prowadzenia jej w sposób rzetelny i niewadliwy. Księgę rachunkową należy również prowadzić w języku polskim oraz stosować określenia waluty w polskiej walucie narodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj