Do czego potrzebujemy książeczki sanepidowskiej?
Książeczka sanepidowska, czyli inaczej orzeczenie lekarskie, odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu zawodach. Podkreślamy, że nie każda osoba starająca się o pracę musi ów książeczkę posiadać, jednak wymóg ten kierowany jest głównie do pracowników kontaktujących się z innymi ludźmi. Wykonane badania mają udowodnić, że nie posiadamy w sobie zakażenia, które moglibyśmy przekazać innym.
A teraz przyjrzyjmy się wybranym zawodom, gdzie wyrobienie książeczki sanepidowskiej stanowi konieczność. Po pierwsze, są to pracownicy szpitali, czyli: lekarze, pielęgniarki, położne i salowe. Osoby te nie mogą pozwolić sobie na zakażenie, gdyż tym samym narażają życie pacjentów, którzy już posiadają inne schorzenia. Podobnie rzecz się ma z kucharzami, pomocą kuchenną oraz kelnerami, oni obowiązkowo powinni posiadać książeczkę sanepidowską, gdyż przygotowany i podawany przez nich posiłek trafia do klienta. Jeżeli okazałoby się, że są nosicielami wirusa, wówczas mogłoby to mieć tragiczne skutki. Na tej samej zasadzie działają pracownicy sklepów spożywczych (piekarni, warzywniaków, supermarketów). Wymogi posiadania książeczki sanepidowskiej dotyczą również osób zatrudnionych przy produkcji leków.
Jakie kroki musimy podjąć, aby wyrobić książeczkę Sanepidowską?
Książeczkę sanepidowską możemy wyrobić w każdym punkcie sanepidu w Polsce. Aby przystąpić do badań musimy dostać skierowanie od pracodawcy. W zaświadczeniu zapisany jest adres najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Właśnie tam, zgodnie z instrukcjami lekarza, powinniśmy oddać trzy próbki kału z trzech następujących po sobie dni. Aby to zrobić umieszczamy je w specjalnych pojemnikach, które otrzymamy bezpłatnie w sanepidzie lub kupimy w aptece. Gdy próbki zostaną oddane, nie pozostaje nic innego jak czekać jeden lub dwa tygodnie na wyniki. Po ich otrzymaniu powinniśmy zanieść je lekarzowi medycyny pracy. To on je analizuje, wydając oświadczenie o zdolności lub niezdolności do wykonywania pracy. Jednak nie można raz na zawsze wyrobić książeczki sanepidowskiej, gdyż musi być ona co jakiś czas uaktualniana. Dlatego specjalista analizujący wcześniej nasze wyniki, w odpowiednim miejscu wyznacza termin na kolejne badania.