Założenie własnej działalności gospodarczej daje poczucie niezależności i możliwość decydowania o formie wykonywanej pracy. Każdy, kto decyduje się na ten krok musi liczyć się, że jest to wyzwanie niosące pewne ryzyko, wymagające poświęcenia wiele czasu i uwagi. Szczególnie dużo trudności nowy przedsiębiorca napotyka na początku działalności, kiedy to musi wypełnić mnóstwo formalności.
Co to jest działalność gospodarcza
Pojęcie działalności gospodarczej regulują przepisy polskiego prawa, mówi o tym kilka ustaw. Krótko mówiąc jest to działalność zarobkowa, wytwórcza, handlowa, budowlana lub zawodowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. Ma więc na celu osiąganie zysku, a osoba ją wykonująca ponosi pełną odpowiedzialność i ryzyko z tym związane.
Jak założyć działalność gospodarczą
Pierwszą czynnością związaną z założeniem własnej działalności gospodarczej jest wpisanie jej do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Należy to zrobić poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na ministerialnej stronie internetowej lub też osobiście w urzędzie miasta czy gminy. Młody przedsiębiorca musi podjąć ważne decyzje zanim wypełni informacje w tym dokumencie. Musi wybrać rodzaj działalności gospodarczej, korzystając z gotowego katalogu, a także formę opodatkowania dochodu.
Jakie są skutki zgłoszenia działalności gospodarczej
Po wypełnieniu formularza CEIDG działalność gospodarcza jest już założona. Przedsiębiorca otrzymuje numer NIP, o ile wcześniej go nie posiadał, a także bardzo ważny Regon, który będzie potrzebny w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Do tej drugiej instytucji należy udać się nie później niż siódmego dnia po założeniu działalności gospodarczej, w celu zgłoszenia siebie do ubezpieczenia. W Urzędzie Skarbowym dodatkowe dokumenty składają tylko ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się być płatnikiem podatku VAT.
Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej warto zamówić pieczątkę firmy. Nie jest to obowiązkowe, jednak często bardzo przydatne. Poza tym pozostaje jeszcze założenie konta firmowego w baku, które posłuży do rozliczeń służbowych