W to lato pogoda bywa bardzo kapryśna. Anomalie, takie jak ogromne opady czy groźne burze i wynikające z nich podtopienia, pojawiają się u nas dość często i powodują spore problemy. Nie jest to odpowiednia pogoda dla rolników, bo wiąże się z nią wiele zagrożeń. Fale upałów są niebezpieczne co najmniej z dwóch powodów: to nie tylko zagrożenie suszą, które źle wpłynie na uprawy, ale również dla zdrowia rolników – i to nie tylko tych starszych. Jak zachowywać się podczas trudnych warunków pogodowych?

Pogoda dla rolników nie sprzyja wydajnej pracy w polu

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę z tego, jak groźne jest wielogodzinne przebywanie na słońcu. Możemy chronić się kremami z filtrem UV, nakryciem głowy i oczywiście odpowiednim nawadnianiem się, ale nigdy nie sprawimy, że ryzyko będzie równe zeru. Warto mieć jednak na uwadze to, że prace na polu trzeba wykonać niezależnie od warunków pogodowych. Nie każdy rolnik ma możliwość uzyskania pomocy od innych osób – zresztą, ryzyko przy takich pogodach dotyczy każdego, niezależnie od wieku.

Co konkretnie może się stać? Zwykle dochodzi do odwodnienia (dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów) lub przegrzania organizmu, które w konsekwencji może prowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego, a w skrajnych przypadkach – nawet do zgonu. Nie ulega zatem wątpliwości, że zanim rozpoczniemy prace, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób i zwierząt przebywających w upalnych temperaturach.

Upały zagrażają również plonom

Obecna pogoda dla rolników może obfitować w liczne straty. Wysokie temperatury i rzadkie, ale ulewne deszcze są zabójcze dla plonów. Skutkuje to bowiem ich znacznym obniżeniem. Susza rolnicza dotyczy wielu różnych zbóż i owoców – szerokie spektrum czyni zjawisko jeszcze bardziej problematycznym.

Aby wszystko na polu rozwijało się w odpowiedni sposób, potrzebne są drobne, regularne deszcze. Ulewy, z jakimi mamy do czynienia podczas sporych burz, doprowadzają do podtopień, nie nawilżają i wpływają na plony w sposób zdecydowanie negatywny.

Jak zadbać o siebie podczas upałów?

Gdy pogoda dla rolników nie jest łaskawa, trzeba zrobić wszystko, by zadbać o swoje pełne bezpieczeństwo. Wbrew temu, co mówi wiele osób, najwyższa temperatura to nie ta, z którą mamy do czynienia w południe, a ta, która towarzyszy nam między godziną 15 a 18. Między 12 a 13 jest z kolei najwyższe promieniowanie UV.

Jakie są objawy wspomnianego wyżej udaru słonecznego lub cieplnego? Przede wszystkim zmęczenie, choć takowe może pojawiać się nawet bez udaru, na skutek trudnych prac. W przypadku udaru może występować również gorączka, nudności, przyspieszone bicie serca i oddech, silne bóle i zawroty głowy. Częstym objawem jest również szum w uszach.

Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru, warto rozważyć przełożenie najtrudniejszych prac na chłodniejszą porę dnia. Przebywanie w słońcu nie powinno trwać dłużej niż dwie godziny, a podczas jakichkolwiek czynności kluczowe jest pamiętanie o nawadnianiu się. Idealnym napojem na takie temperatury jest woda, a nasze posiłki powinny być lekkie i oparte na warzywach oraz owocach. Dzieci i osoby starsze powinny unikać wychodzenia z domu, a jeśli muszą, to koniecznie z nakryciem głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj