automatyzacja produkcji

Automatyzacja i robotyzacja – to bliskoznaczne określenia, które idealnie opisują kierunek rozwoju przemysłu (trwająca rewolucja nieprzypadkowo jest nazywana Przemysłem 4.0). Każde liczące się przedsiębiorstwo produkcyjne, niezależnie od branży, musi inwestować w maszyny i urządzenia, które zastępują pracowników, komunikują się między sobą i pozwalają zaspokoić rosnące potrzeby konsumpcyjne. Automatyzacja produkcji nie jest już wyborem, ale koniecznością. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie przynosi korzyści z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Wzrost wydajności

Podstawowym celem przejścia od produkcji ręcznej do zautomatyzowanej jest zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. Choć na rynku wciąż jest miejsce dla małych manufaktur, to jednak od dużego przemysłu wymaga się przede wszystkim wysokiego tempa produkcji, które wpisuje się w potrzeby współczesnej gospodarki. Ograniczone zasoby ludzkie i materiałowe zmuszają do szukania rezerw w infrastrukturze zakładu, w których odkryciu i wykorzystaniu pomagają właśnie zautomatyzowane linie produkcyjne.

Poprawa bezpieczeństwa na terenie zakładu

W początkach przemysłu wzrost wydajności zawsze był okupiony zwiększoną liczbą wypadków przy pracy. Dziś jest to nieakceptowalne. Przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój nie mogą zapominać o konieczności zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków pracy dla załogi, w czym pomaga właśnie automatyzacja.

Dobrym przykładem będą tutaj zautomatyzowane linie transportu technologicznego, które odciążają pracowników, eliminują konieczność ręcznego załadunku ciężkich przedmiotów, przenoszenia ich między kondygnacjami itd. Tym samym zakład, który wykorzystuje automatyczne systemy transportu wewnętrznego, szybko zaczyna odnotowywać mniejszą liczbę wypadków, kontuzji oraz zwolnień lekarskich wśród pracowników.

Wysoka i powtarzalna jakość

Produkcja przemysłowa musi być nie tylko wydajna, ale również spełniać oczekiwania konsumentów względem jakości produktu. Spore wyzwanie dla przedsiębiorców stanowi zapewnienie powtarzalności, co w praktyce nie jest możliwe bez zbudowania zautomatyzowanej linii produkcyjnej.

Odpowiedź na problemy na rynku pracy

Choć w kontekście automatyzacji produkcji często wskazuje się na zagrożenia dla pracowników (zastępowanie ludzi przez maszyny), to spójrzmy na ten problem oczami przedsiębiorcy. Już 8 na 10 firm w Polsce zgłasza poważne trudności ze znalezieniem pracowników, co odbija się na produktywności i stanowi jedną z głównych przeszkód na drodze do dalszego rozwoju polskiej gospodarki.

Automatyzacja stanowi najlepszą odpowiedź na ten problem, pozwalając również zwiększać zatrudnienie w obszarach wymagających specjalistycznych kwalifikacji (jak chociażby nadzór nad procesem produkcyjnym).

Automatyzacja produkcji: od czego zacząć?

Decyzja o zainwestowaniu w technologie automatyzujące produkcję nigdy nie jest łatwa. Z jednej strony przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że nie może bezczynnie obserwować, jak konkurencja zwiększa wydajność i przychody, z drugiej natomiast pojawia się tutaj szereg wątpliwości finansowych oraz technicznych.

Warto zatem podkreślić, że mówimy o inwestycji z praktycznie gwarantowaną stopą zwrotu, realnie podnoszącej produktywność i tym samym konkurencyjność zakładu. Warunkiem jest znalezienie projektanta i wykonawcy instalacji, który gwarantuje bardzo wysoką jakość oraz perfekcyjne dopasowanie poszczególnych elementów do specyfiki przedsiębiorstwa klienta.

To kryterium spełnia PROMUS Katowice, jeden z najbardziej renomowanych wykonawców konstrukcji stalowych i systemów transportu technologicznego. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu m.in. wind przemysłowych, przenośników przemysłowych, sztaplarek czy stołów obrotowych i podnoszonych. Co ważne, PROMUS Katowice zapewnia kompleksową realizację inwestycji, od projektu, przez wykonanie, montaż, uruchomienie i serwisowanie linii transportowej.

Więcej o korzyściach, jakie przynosi przedsiębiorstwu zautomatyzowanie procesu produkcyjnego, a także o elementach automatycznego systemu transportu technologicznego, można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/automatyzacja-produkcji-elementy-niezbedne-do-podniesienia-wydajnosci-przedsiebiorstwa/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj